Wearables mogą pomóc wykryć problemy z sercem

0
Wearables mogą pomóc wykryć problemy z sercem

Producenci Cardiogram, aplikacji do monitorowania tętna używaną w aplikacji Apple Watch, w zeszłym tygodniu ogłosił, że opracowali wstępny algorytm do użycia urządzeń Apple Watch i Android Wear w celu wykrycia migotania przedsionkowego z większą dokładnością niż wcześniej sprawdzane metody wykrywania.

Urządzenia Wearable do noszenia może wykryć problemy z sercem

Migotanie przedsionków dotyka około 2,7 miliona Amerykanów, a pięć razy zwiększa ryzyko udaru mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, powoduje to około 15 procent udarów. Cardiogram zbadał głęboką sieć nerwową, wykorzystując odczyty tętna pobrane z zegarków firmy Apple. Firma AliveCor wysłała 200 przenośnych urządzeń elektrodiagramów do osób z rozpoznaniem migotania przedsionków. Osoby badane zarejestrowały 6.338 ruchomych EKG, każdy z nich powiązanych z dodatnią lub ujemną etykietą migotania przedsionków odczytaną przez urządzenia. Cardiogram odnotował 139 milionów pomiarów tętna w celu ponowienia sieci neuronowej i przewidzenia średniej odchylenia tętna w różnych oknach czasowych. Aby potwierdzić jego model architektoniczny, Cardiogram uzyskał złote standardy z kardiowizji. Cardiogram współpracuje z badaczami medycznymi z badania eSchart zdrowia UCSF, a łącznie 51 pacjentów z UCSF Cardiology nosiło zegarek Apple Watch. Algorytm Cardiograma potrafił wykryć migotanie przedsionków z 98,04 procentową czułością i 90,2 procentową dokładnością.

Apple Watch umie wyczytać migotania przedsionków?

Potrzeba jeszcze dużo więcej pracy, twierdzi twórca Cardiogram. Ostatecznie zamierza powiązać wczesne ostrzeżenia wysyłane z urządzeń do noszenia np. Smart Watcha z wysłaniem zapytania o zgłoszenie na wizytę u lekarza i rozpoczęcie leczenia. Wygoda i personalizacja, jaką oferują Wearables może zwiększyć atrakcyjność i przyczynić się do wzrostu interakcji z urządzeniem – powiedziała Amy Simpson, szefowa branży medycznej w Pegasystems.

Urządzenia do ćwiczeń najprawdopodobniej będą skutecznymi narzędziami zaangażowania konsumentów w programy zdrowotne i odnowy biologicznej, szczególnie w połączeniu z zachętami. Zegarki WatchOS firmy Apple i Android Wear niedawno skoncentrowały się na aplikacjach związanych z kondycją fizyczną i ochroną zdrowia. Zdaniem ABI Research monitorujący rynek Wearables będzie wzrastać z 8 milionów przesyłek w 2016 r. do 33 milionów w 2021 r.

Oprócz bliskiego reagowania w czasie rzeczywistym, które może powodować zużycie sprzętu, zgromadzony zostanie bezprecedensowy zestaw danych, zauważa Simpson z firmy Pegasystems. Ogromne ilości obiektywnych danych dotyczących aktywności osób fizycznych i warunków zdrowotnych będą dostępne do badań. Możliwość poprawy opieki zdrowotnej stwarza atrakcyjny rynek monitorowania naszego zdrowia przez Wearables. Warto zwrócić uwagę na dostawców usług, na których opiera się odpowiedzialność decyzyjna, na opracowanie bazy dowodów i przestrzeganiu przepisów.

Większość źródeł przemysłu, w tym Frost, przewiduje wzrost. Trzeba jednak rozwiązać pewne kwestie – precyzję, odpowiedzialność, potencjalny atak hakerski.  Co więcej, wykrycie objawów to jedna sprawa, ale leczenie zupełnie inna. Inną potencjalną przeszkodą jest brak jednolitej normy zwrotu kosztów od firm ubezpieczeniowych. Więc istnieje ogromny potencjał dla Wearables, ale jest jeszcze dużo spraw do doprecyzowania.

LEAVE A REPLY